Related Undergraduate Research Workshops

Writing an Abstract and Get Ready
to Present

January 30th, 12:30-2:00pm (SU 223)
January 31st, 12:30-2:00pm SU (SU 223)

How to: Ask for, Process, and
Use Feedback in Undergraduate Research

February 6th, 2:00-3:30pm (SU 223)
February 7th, 1:00-2:30pm (SU 223)
April 3rd, 4:00-5:00pm (SU 316AB)

Preparing a Poster Presentation
March 6th, 10:00-11:30am (SU 220)
March 9th, 11:00-12:30 (SU 220)
March 10th, 1:00-2:30pm (SU 223)
March 20th, 11:00-12:30 (SU 224)

How to: Communicate Your Research
April 3rd, 12:00-1:30pm (SU 316AB)

2015 Showcase Winners

Past Showcases

Arts & Humanities

First Place: Irina Pidberejna
Cross-Cultural Ways and their Role on Students' Perceptions on Russian and American Culture in a Linguistic Context
Mentor: Dr. Alla Kourova (Department of Modern Languages and Literatures)

Honorable Mention : Jared Muha
Apopka, Florida and Shifting Racial Dynamics in Agricultural Labor
Mentor: Dr. Robert Cassanello (Department of History)

Honorable Mention: Vanessa Nguyen
The Impact of Culture on Students' Motivation in Acquiring a Second Language
Mentor: Dr. Ann Gleig (Department of Philosophy)

Education

First Place: Dwayne Houston
Implementing Student Engagement in Mass Section Classes Delivered via Lecture Capture
Mentor: Dr. Carolyn Massiah (Department of Marketing)

Honorable Mention : Mary-Margaret Shimada
The Power of Cloze Activities, Sentence Frames, and Word Banks for Raising English Learners
Mentor: Dr. Donita Grissom (Department of Educational Studies)

Honorable Mention: Luke Strawn
Examining the Effect of Couple Relationship Education on Individual Distress among Individuals with Varying Levels of Educational Attainment
Mentor: Dr. Jenene Case Pease (Department of Child, Family and Community Sciences)

Engineering, Computer Science and Optics I

First Place: Danielle Harper
Plasma Density of Laser Filament
Mentor: Mentor: Dr. Matthieu Baudelet (Department of Optics)

Second Place : Zachary Loparo
Robust and Low-Cost LED Absorption Sensor for Simultaneous, Time-Resolved Measurements of CO and CO2
Mentor: Dr. Subith Vasu (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Honorable Mention: Burdley Colas
Designing a High Power Wavelength Division Multiplexer
Mentor: Dr. Axel Schülzgen (Department of Optics)

Honorable Mention: Imad Hanhan
Hibrid Carbon Fiber Composite for Non-Contact Stress Sensing via Piezospectroscopy
Mentor: Dr. Seetha Raghavan (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Engineering, Computer Science and Optics II

First Place: Mark Schumacher
An On-Chip, Passive Blood Plasma Separation Device for Resource-Limited Areas
Mentor: Dr. Hyoung Jin Cho (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Second Place: Richard Murdock
Frequency-Domain Faraday Rotation Spectroscopy (fd-FRS) for Functionalized Particle and Biomolecule Characterization
Mentor: Dr. Shawn Putnam (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Honorable Mention: Marc Medina
Gas Turbine Combustor Transition Cooling
Mentor:Dr. Jayanta Kapat (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Honorable Mention: John Seligson
Mechanical Properties of Acrylonitrile Butadiene Styrene following Fused Deposition Modeling
Mentor: Dr. Seetha Raghavan (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Health Sciences

First Place: Thomas Bolsega
Assessment of Tracheostomy Care Practices in a Simulated Setting
Mentor: Dr. Mary Lou Sole (College of Nursing)

Second Place: Joanna Borissova
Analyzing the Factors that Influence Dental Anxiety Factors that Influence Pain
Mentor: Dr. Fernando Rivera (Department of Sociology)

Third Place: Sophia Luna-Webb
Comparison of acoustic measures in discriminating between those with Friedreich's ataxia and neurologically normal peers
Mentor: Dr. Cecyle Carson (Department of Communication Sciences and Disorders)

Honorable Mention: Sara Hanson
Total Body Water and its Relationship to Functional Performance in Individuals with Diagnosed Osteoarthritis
Mentor: Dr. Sherron Roberts (Department of Educational and Human Sciences)

Honorable Mention: Leah Morissette
Administration Techniques of Subcutaneous Anticoagulant Therapies
Mentor: Dr. Kelly Allred (Department of Nursing)

Life Sciences I

First Place: Vikram Dhillon
Neoplastic Metastasis via Differential Splicing
Mentor: Dr. Xiaoman Li (Burnett School of Biomedical Sciences)

Second Place: Laura Herndon
Identification of the Domain(s) in Protein Disulfide Isomerase Required for Binding and Disassembly of the Cholera Holotoxin
Mentor: Dr. Ken Teter (Burnett School of Biomedical Sciences)

Third Place: Caity Herndon
Understanding the role of a hemerythrin-like protein in Mycobacterium tuberculosis
Mentor: Dr. Kyle Rohde (Burnett School of Biomedical Sciences)

Honorable Mention: Diana Carvel
Nitrated Hsp90 and elevated nitrotyrosine levels in Glioblastoma
Mentor: Dr. Alvaro Estevez (Burnett School of Biomedical Sciences)

Honorable Mention: Lauren Lanoux
AquaWeb: An assessment of online marine biodiversity available in Central Florida
Mentor: Dr. Linda Walters (Department of Biology)

Life Sciences II

First Place: Jeremy Tran
Using a Cell-Based Assay for Discovering Epigenetic Cancer Therapy Drugs
Mentor: Dr. Mark Muller (Department of Molecular and Microbiology)

Second Place: Mohammed Taleb Bennis
Effects of GHRKO Visceral Fat Transplant on Insulin Signaling
Mentor: Dr. Michal Masternak (Burnett School of Biomedical Sciences)

Third Place: Austin Sheppe
Membrane Lipid Aminoacylation in Enterococcus faecium is Responsible for Multiple-Drug Resistance Phenotype
Mentor: Dr. Herve Roy (Burnett School of Biomedical Sciences)

Honorable Mention: Corey Rodas
Silk Fibroin Electrospun Nanostructures for Biomedical Applications
Mentor: Dr. Sudipta Seal (Department of Materials Science and Engineering)

Honorable Mention: Michelle Shaffer
Propagule Trapping: Examining The Rate of Successful Rhizophora mangle Propagule Recruitment along the Restored Shorelines of Turtle Mound
Mentor: Dr. Linda Walters (Department of Biology)

Physical Sciences

First Place: Rebekah Karadeema
General Method for Analysis of Nucleic Acid Structures by Deoxyribozyme Sensors
Mentor: Dr. Dmitry Kolpashchikov (Department of Chemistry)

Second Place: Manuel Morales
Calculation of the Terahertz Radiation Patterns from a Superconducting Mesa for the Development of Medical Imaging and Homeland Security Tools
Mentor: Dr. Richard Klemm (Department of Physics)

Third Place: Stephanie Armas
Indirect potentiometric detection of DNA hybridization using a four-way junction system

Mentor: Dr. Karin Chumbimuni-Torres (Department of Chemistry)

Honorable Mention: Ashlyn Hale
Degradation of 1,2-Dichloropropane with Microscale Zero-Valent Iron and B Vitamins
Mentor: Dr. Cherie Yestrebsky (Department of Chemistry)

Honorable Mention: Zaid Mohammad
Naphthalene and perylene bis-imides as light harvesting antennae in new catalysts for artificial photosynthesis
Mentor: Dr. Fernando Uribe-Romo (Department of Chemistry)

Social Sciences I

First Place: Trina Gilliam
The Great Escape: Making the Choice for Upward Mobility
Dr. Amy Donley (Department of Sociology)
Mentor: Dr. Amy Donley (Department of Sociology)

Second Place: Elizabeth Altamirano
Investigating Acculturation and Psychological Homelessness Among Latinos In Florida
Mentor: Dr. Charles Negy (Department of Psychology)

Third Place: Nicholas Joseph
The Impact of Stereotype Threat, Rumination, and Heart Rate Variability Amongst Ethnic Minorities
Mentor:Dr. Julian Thayer (Department of Psychology)

Honorable Mention:Nicholas James
Exploring a Relationship Between Social Anxiety Disorder and Bilingualism
Mentor: Dr. Deborah Beidel (Department of Psychology)

Honorable Mention: Andrew Lutz
Virtual Team Coopetition: An Investigation of Competitive Proclivity in Virtual and Face-to-Face Dyads
Mentor: Dr. Matthew Chin (Department of Psychology)

Social Sciences II

First Place: Tiernan Middleton
Homophobia and HIV: A Cross-Cultural Comparison of HIV Transmission
Mentor: Dr. Joanna Mishtal (Department of Anthropology)

Second Place: Serenela Pelier
Stable Isotope Evidence for the Geographic Origins and Military Movement of Napoleonic Soldiers during the March to Moscow in 1812
Mentor: Dr. Tosha Dupras (Department of Anthropology)

Third Place: Robin Thorne
Exploring the Relationship of Resilience, Optimism, and the Big Five
Mentor: Dr. Karen Mottarella (Department of Psychology)

Honorable Mention: Kathryn Schafer
The Road Rage and Aggressive Driving Dichotomy: Personality and Attribution Factors in Driver Aggression
Mentors: Dr. Peter Hancock (Department of Psychology)

Honorable Mention: Amanda Woods
Examining the Relationship Between Trait Goal Orientation and Behavior in Team Debriefing Sessions
Mentors: Dr. Eduardo Salas (Department of Psychology)

Peer Choice

First Place: Dominique Courbin
Co-Presenters : Tyler Petresky and Mateo Alvarez
Engineering, Computer Science and Optics I
Developing 3D Printed Arm Solutions with Electro-Myography Actuation

Mentor: Dr. Seetha Raghavan (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Honorable Mention: Carmen Henriquez
Co-presenter: Nicole Bizet
Blending Art with Algorithmic Driven CAD and Additive Manufacturing for Bionics
Mentor: Dr. Seetha Raghavan (Department of Mechanical and Aerospace Engineering)

Honorable Mention: Ashley Torres
Negative Effects of Standardized Test Taking on Students, Teachers, and Universities: The Real Lessons Learned from my GRE Freak Out
Mentor: Dr. Cecilia Rodriguez Milanes (Department of English)

Audience Choice

First Place: Arjun Watane
Automatic ADHD Classification Using fMRI and sMRI Imagery
Mentor: Dr. Mubarak Shah (School of Electrical Engineering and Computer Science)

Honorable Mention: Justin Gray
Constructing Krüppel-like factor 8 activation and repression domain mutants for transgenic mouse model study
Mentor: Dr. Jihe Zhao (Burnett School of Biomedical Sciences)

Honorable Mention: Jason Hendershot
Co-presenters: Gabriel Abreu, Lindsay Arick, Lacie Anderson, Amanda Binnion, Victoria Brodie, Sonja Cames, Michelle Cardenas, Ciara Coffell, Joseph Cordell, Caitlin Dombrowski, Heidy Hartley, Madison Hall, Colton Kizlinski, Andrew Letter, Bailey Molin, Chelsea Petrik, Christian Pilato, Javier Romaguera, Audrey Saint-Marc, Dean Simmons, Douglas Tolman, Jennifer Torchalski, and Christopher Walsh
Live Rock and Macroalgae: A Hitchhiker's Guide to the Aquarium
Mentor: Dr. Linda Walters (Department of Biology)

Honorable Mention: Preeti Kumrah
The Use of Fixed-Quat Silica Nanoparticles (FQ-SiNPs) to Prevent and Treat Acinetobacter baumannii Biofilms
Mentors: Dr. Swadeshmukul Santra (Burnett School of Biomedical Sciences)

Honorable Mention: Mohammed Taleb Bennis
Effects of GHRKO Visceral Fat Transplant on Insulin Signaling
Mentors: Dr. Michal Masternak (Burnett School of Biomedical Sciences)

� 2015 - Website developed and maintained by the Office of Undergraduate Studies - Contact the webmaster